Mutfaklarınızda keyif, sofralarınızda lezzet yaratabilmek için bir hayal kurduk ve bu hayali cam bir şişenin içine sığdırdık.
Vitamin ve minerallerin bol olduğu, gluten içermeyen, vegan ve vejeteryan beslenme biçimlerine duyarlı malzemeler kullandık.
Seçim yaparken yerel üreticilere ve kadın emeğine farkındalık yaratmayı önemsedik.
Çocuklar için çok eğlenceli, gençler için pratik, herkes için işleri kolaylaştırmak üzere sunduğumuz şişe karışımlarımız mutluluk yaratmaya odaklandı.

Ürünlerimiz çorbalar, yemekler, kekler, kurabiyeler ve atıştırmalıklardan oluşuyor.

Biz çok sevdik, umarız siz de seversiniz.
TADINI ÇIKARIN..

Selda Güleç & Deniz Doğu

Selda, 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olup Beşiktaş Arnavutköy Korkmaz Yiğit Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yaparken İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde AB Proje Koordinatörü olarak görevlendirildi. Sonrasında, Ortaköy Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nde Müdür Yardımcılığı yaptığı sırada Beşiktaş Bilim Sanat Merkezi’nin Kurucu Müdürü olarak çalıştı. “Hayata Renk Ver Derneği” üyesi ve “Barış İçin Müzik Vakfı” gönüllülüğünün yanında halen İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü’nde öğrencilik yapmakta ve merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan ‘The Institute for Integrative Nutrition’ beslenme okulunda ‘Health Coach Training’ programına devam etmekte. Mutfak Dostları Derneği üyesi de olan Selda Güleç tam bir öğrenme ve pişirme aşığı; en büyük ilgi alanları deneysel mutfak, yerel ve sağlıklı beslenme. Bunu yıllar içinde yurtdışı dahil katıldığı “Sur La Table” ve “Mathew Kenney” gibi birçok eğitimle destekledi ve SG İmalathane projesini hayata geçirdi. Macerası SG Kömürlük ve SG Yarım Yamalak ile devam ediyor..
Deniz, Uludağ Üniversitesi Matematik öğretmenliği bölümünü 1991 senesinde tamamladı. Ardından çeşitli okullarda öğretmenlik görevini sürdürdü. Yemek öğretmeni bir annenin kızı olan Deniz, çocukluk yıllarından itibaren yemek pişirmeye her zaman ilgiliydi. Bu ilgisi 2006 ve 2008 yılları arası iki senelik bir Paris macerası sayesinde bir tutkuya dönüştü. Türkiye’ye geri döndükten sonra önce Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ardından Le Cordon Bleu eğitimleri ile bu tutkusunu derinleştirdi. Bu süreçte Mutfak Dostları Derneği’ne üye olan Deniz’in yolu Selda ile kesişti. SG İmalathane bünyesinde gelişen dostlukları ve sürdürülebilir gıda ile yemek pişirmeye olan ortak sevgileri sayesinde; SG Yarım Yamalak markasını yarattılar. Bu yolculuklarına SG Yarım Yamalak çatısı altında Anadolu coğrafyasının yerel ürünleri ve kadın emeğini destekleyen yeni tatlar keşfederek devam ediyorlar…